На яку допомогу претендують інваліди: усе про державну підтримку

Питанням отримання субсидій зараз цікавиться багато хто, особливо воно хвилює сім’ї, де є інваліди. Люди з обмеженими фізичними можливостями в Україні претендують на ряд пільг, субсидій на ЖКГ, фінансову допомогу родинам, де виховуються діти-інваліди. “Народна правда” розкаже усе про державну підтримку інвалідам.

Інвалід або особа з обмеженими можливостями?

Станом на 2019 рік, в Україні близько 3 млн. людей з інвалідністю, це приблизно 6% від загального населення країни.

Згідно з українським законодавством, терміна “інвалід” більше не існує, а змінено на “особа з інвалідністю”. Ними вважаються особи, зі стійкими порушеннями функцій організму, які можуть стати причинами обмеження нормального існування людини. Порушення відбуваються внаслідок травм, поранень, захворювань, настання похилого віку. Відповідно, особи з інвалідністю не можуть повноцінно себе обслуговувати і працювати. Держава зобов’язана створити умови для реалізації людині з інвалідністю своїх прав на рівні з іншими громадянами та забезпечити їм соціальний захист. Мова йде про пенсії та пільги.

Станом на 2019 рік розмір пенсій по інвалідності становить:

 • особам з інвалідністю I групи – 100% пенсії за віком;
 • особам з інвалідністю II групи – 90% пенсії за віком;
 • особам з інвалідністю ІІІ групи – 50% пенсії за віком.
На яку допомогу претендують інваліди: усе про державну підтримку
Особи з інвалідністю не можуть повноцінно себе забезпечувати і працювати

Мінімальний розмір пенсії по інвалідності сьогодні становить 1564 грн, а з 1 грудня 2019 року його буде збільшено до 1638 грн.

Субсидії ЖКГ інвалідам, як розрахувати

Якщо в родині є хтось із інвалідністю, вона може розраховувати на отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Але додаткових пільг не передбачено, нарахування проводиться так само, як і для сімей, де інвалідів немає. Так, якщо комуналка “з’їдає” 10% і більше доходів сім’ї, призначають державні дотації. Їх розмір залежить від кількості прописаних людей, а також тих, які фактично проживають, але не зареєстровані за цією адресою.

Розмір субсидії розраховується дуже просто. Необхідно підсумувати доходи всіх ченов сім’ї за півроку, а отриманий результат розділити на 6. Вийде середній щомісячний дохід на кожного. Під доходами розуміють всі грошові надходження: пенсії, зарплати, стипендії, допомоги тощо. Не враховують: аліменти; допомогу по народженню дитини; допомогу на поховання; суми, отримані в якості відшкодування нанесеного збитку здоров’ю і працездатності; вартість путівок у санаторій і отриманих протезів або засобів пересування. Далі необхідно розрахувати скільки сім’я витрачає на оплату комунальних послуг. Все, що більше 10%, покривається субсидією.

Громадяни з інвалідністю I групи мають право оформляти субсидію позачергово. Для цього їм або довіреній особі (нотаріально) треба звернутися в органи субсидування за місцем проживання з відповідним пакетом документів. Працюючі люди з інвалідністю повинні надати декларацію про доходи, її звіряють із інформацією Пенсійного Фонду.

На яку допомогу претендують інваліди: усе про державну підтримку
Субсидії инвалідам нараховуються у загальному порядку, особливих пільг немає

Субсидія нараховується двічі на рік: у травні та жовтні. До того ж, якщо змін у фінансовому становищі сім’ї не було (коштовні придбання), субсидія перераховується автоматично.

Особи з інвалідністю можуть звернутися по додаткову допомогу на оплату послуг ЖКГ у місцеві органи влади. Їм можуть надати разову допомогу на оплату боргів.

Пільги для інвалідів: на які мають право

Громадяни з інвалідністю всіх груп, а також діти-інваліди можуть отримати:

 • безкоштовні ліки на час амбулаторного лікування, якщо отримують пенсію або державну допомогу у мінімальному розмірі;
 • лікарські препарати зі знижкою 50% при амбулаторному лікуванні;
 • безплатне або пільгове надання послуг із соціально-побутового і медичного обслуговування, забезпечення технічними та іншими засобами (протези, взуття, засоби пересування, окуляри, слухові апарати тощо);
 • безкоштовні путівки в санаторії;
 • з 1 жовтня по 15 травня  – 50% знижку на ж/д або авіа квитки на маршрутах внутрішнього сполучення (поширюється також на супроводжуючих осіб);
 • безкоштовний проїзд у міському і приміському пасажирському транспорті.
На яку допомогу претендують інваліди: усе про державну підтримку
Інваліди мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті

У разі придбання житла інвалідами I і II груп, вони звільняються від оплати державного мита за нотаріальне оформлення власності (якщо документами займається державний нотаріус). Інваліди з ураженням опорно-рухового апарату, які володіють автотранспортом, можуть отримати ділянку для будівництва гаража поблизу будинку. Особа з інвалідністю ІІ групи, яка займається підприємницькою діяльністю, має право на пільги при оподаткуванні.

Інваліди I та II груп та сім’ї, де виховуються такі діти, мають першочергове право на житло, якщо вони потребують поліпшення житлових умов.

Допомога для сімей із дітьми-інвалідами

Держава забезпечує сім’ї з дітьми, а ті, де виховуються діти-інваліди, можуть розраховувати на три види допомоги:

 • пенсію;
 • соціальну допомогу;
 • грошову дотацію.

Вибрати, який вид допомоги отримувати, може або сам інвалід, або його опікун. Отримувати кілька видів одночасно не можна. Виняток робиться лише у випадку допомоги по втраті годувальника. Субсидію для таких категорій населення нараховують автоматично.

Щомісячна сума виплат на дитину інваліда дорівнює двом прожитковим мінімумам. Право на виплату мають батьки, у яких на вихованні тяжкохворі діти-інваліди, але тільки у випадках якщо сім’ї не платили допомогу по інвалідності дитини.

 • До 6 років – 3398 грн.; з 1 грудня 2019 – 3558 грн.
 • 6-18 років – 4236 грн.; з 1 грудня 2019 – 4436 грн.
На яку допомогу претендують інваліди: усе про державну підтримку
Розмір допомоги на дітей інвалідів поступово зростає

Розмір виплат на дітей-інвалідів у 2019 році залежить від ступеня інвалідності дитини.

ДЕРЖАВНА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА з 01.07.2019 (грн.) з 01.12.2019 (грн.)
інвалідам із дитинства І групи 1564,00 1638,00
інвалідам із дитинства II групи 1251,20 1310,40
інвалідам із дитинства III групи 938,40 982,80
для дітей-інвалідів віком до 18 років 1094,80 1146,60
інвалідам із дитинства І групи підгрупи А з надбавкою на догляд 2737 2866,5
інвалідам із дитинства І групи підгрупи Б з надбавкою на догляд 2346 2447
інвалідам із дитинства II групи з надбавкою на догляд 1485,8 1556,1
інвалідам із дитинства III групи з надбавкою на догляд 1173 1228,5
для дітей-інвалідів підгрупи А до 6 років із надбавкою на догляд 2794,35 2926,57
для дітей-інвалідів підгрупи А від 6 до 18 років із надбавкою на догляд 3213,55 3365,60
для дітей-інвалідів до 6 років із надбавкою на догляд 2548,16 2668,73
для дітей-інвалідів від 6 до 18 років із надбавкою на догляд 3178,14 3328,51
На яку допомогу претендують інваліди: усе про державну підтримку
Інваліди можуть відкрити власний бізнес, отримуючи дотацію від Фонду зайнятості

Субсидії інвалідам на відкриття бізнесу

Особи з інвалідністю мають право на підприємницьку діяльність на пільгових підставах. Для цього вони надають бізнес-план на розгляд комісії, що приймає рішення про дотації по безробіттю. Якщо бізнес-план заверджують, особа яка його подала, реєструється в якості підприємця, відкриває банківський рахунок. Держава перерахує на розвиток бізнесу певну суму, мінімально це 5500 грн., максимально – 64000 грн. Зазвичай, середня сума в межах 20 тис. грн. Суму можна збільшити, якщо залучити благодійні організації, які займаються справами інвалідів, у тому числі іноземні, а також кошти місцевого бюджету.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *