Експерти: Перебування дітей в інтернатах – це вже жорстоке поводження

Діти з психічними чи соматичними відхиленнями, які проживають в інтернатах, виявляються абсолютно не готовими до життя в суспільстві.

Про це під час представлення звіту «Права дитини і психічне здоров’я. Дотримання прав дитини у стаціонарних закладах охорони здоров’я та соціального захисту» повідомили його автори, передає кореспондент інтернет-видання UA1.

В Україні встановлена норма, що один соцпрацівник має доглядати за 8-12 дітьми, проте, як наголошують автори, ця норма не варіюється залежно від стану.

Тобто повноцінно доглянути за 8 лежачими дітьми одному працівнику нереально. Тому в результаті в кімнатах постійно зашторені вікна, аби було темно і діти спали, чи їх менше годують, аби вони рідше ходили до туалету, говорять експерти.

«Під час дослідження ми не бачили побитих дітей, але тільки перебування дітей в інтернатих, в таких умовах – це вже жорстоке поводження», – наголосив Руслан Імереллі, президент ВГО осіб з інвалідністю-користувачів психіатричної допомоги «Юзер».

Так, зі 150 тисяч дітей, які виховуються в інтернатах, лише 8% сироти. Така статистика зумовлена тим, що на місцях немає послуг, тому батьки бояться займатись вихованням таких дітей.

«Через відсутність послуг на місцях, дітей, по-суті, позбавляють свобод, тримаючи в інтернатах» – зазначає Богдан Мойса, член УГСПЛ, один з авторів звіту.

В Україні прийнята стратегія деінституалізації реабілітації дітей з психічними та соматичними відхиленнями. Тобто планується максимально скоротити кількість таких місць, аби такі діти частіше залишались в громаді і могли отримати повноцінні послуги на місцях. Експерти зазначають і те, що 80% місцевих громад не готові прийняти таких дітей і забезпечити їх умови.

«Спершу треба створити систему послуг на місцевому рівні, а вже тоді зменшувати кількість в інтернатах. Має бути добре продумана економічна стимуляція, тобто гроші мають приходити в громаду з дитиною. Тоді будуть і робочі місця і послуги» – вважає Богдан Мойса.

На жаль, в Україні поширена практика, коли одразу після народження дитини з ризиком психологічних чи соматичними хвороб, або уже з діагнозом, лікарі радять віддати дитину до спеціалізованого закладу.

Богдан Мойса наголошує, що у більшості інтернатів відсутні реабілітаційні послуги, тобто діти не отримують навіть надії на покращення та зміни.

«Але якщо такі діти потрапляють за кордон, то ми бачимо тенденцію, що ці діти стають повноцінними членами суспільства», – підкреслив він.

Так, діти з психічними чи соматичними відхиленнями, які проживають в інтернатах, виявляються абсолютно не готовими до життя в суспільстві. Часто вони не вміють читати, писати, рахувати.

«Стандарти освіти мають бути єдиними для всіх, і для здорових, і для тих, у кого є проблеми» – додає Євгенія Павлова, президент ВО «Фундація захисту прав дітей».

Як повідомлялося ранішеНАТО надало благодійну допомогу Пугачівському дитячому будинку-інтернату в Житомирській області.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *